0
info@redzet.eu

Savvaļas augi

Pļavas nārbulisDižā pulkstenīte
Lasīt aprakstu
Pļavas nārbulis, Pļavas nārbulis (Melampyrum pratense), Ziedi, Savvaļas augi

Pļavas nārbulis

Kods: A-509-19
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 4. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
99 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
15.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Pļavas nārbulis

Kods: A-509-19
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 4. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
99 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
15.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Mums visapkārt ir ļoti daudz augu. Lielākā daļa no tiem aug mežos, pļavās, purvos un citur brīvā dabā. Tos sauc par savvaļas augiem. Augus, kurus cilvēki audzē, lai izmantotu savām vajadzībām sauc par kultūraugiem.

Savvaļas augi ir tie, kas organismu apgādā ar dabiskām minerālvielām, želatīnvielām - skrimšļaudus locītavās un starpskriemeļu diskos, vitamīniem un mikroelementiem, īpaši dzelzi, silīciju, varu, t.i. ar izejvielām orgānu uzbūvei. Savvaļas augi organismu apgādā ar hlorofilu labām asinīm, spēkam un možumam.

Lielāko daudzumu savvaļas augus var ēst. No dabā esošajiem augiem var pagatavot praktiski visu: salātus, zupas, otros ēdienus un pat desertus.
Piemēram gārsa: Kamēr vēl nav izplaukuši ziedi, noplūc galotnītes sprīža garumā kopā ar kātiņu, iemetam karstā ūdenī un vārām 5 minūtes, var arī mazāk. Izņemam no ūdens, uzliekam virsū piciņu sviestu ar sāli un – labu apetīti! Tas ir neiedomājami garšīgi – kaut kas līdzīgs jaunajiem burkāniņiem! Un arī ļoti vērtīgs. Vitamīni, minerālvielas un mikroelementi savvaļas dārzeņos ir 20 līdz 30 reižu vairāk nekā tajos, ko audzējam dārzā.
Vairāk: www.liepajniekiem.lv

Savvaļas zaļumi satur vitamīnus, hlorofilu un citas vērtīgas vielas. Mūsu organismam ļoti nepieciešams hlorofils, jo tam piemīt tonizējoša iedarbība, tas stimulē vielmaiņu, sirdsdarbību, uzmundrina nogurušu organismu.

Nātri daudzi lamā par nezāli, bet patiesībā tā ir vērtīgs dārzenis un garšaugs, varētu pat teikt- nevis nezāle, bet īstas dabas zāles!

Nātres uzturā lietot īpaši iesaka tiem, kas ziemā mocījušies ar saaukstēšanās slimībām. Nātre ir bagāta ar antioksidantiem, C vitamīnu, karotinoīdiem, D vitamīnu. Nātres satur daudz hlorofila un tās ir lielisks dzelzs avots. Tik daudz hlorofila kā nātrēs vēl ir tikai spinātos.

Nātres samazina cukura daudzumu asinīs, urīnā. Nātres veicina organisma attīrīšanu, uzlabo locītavu elastīgumu un asins sastāvu, optimizē visus atjaunojošos procesus. Jaunajām māmiņām nātres uzlabo piena sastāvu un stimulē tā sekrēciju.

Nātres var žāvēt tējai, tās lieto arī zupās, salātos un citos ēdienos. (Nātru zupu var vārīt līdzīgi kā skābeņzupu.)

Jāievēro gan viena svarīga lieta- ēdot nātres, nedrīkst ēst gaļu, zivis un dzert alkoholu!

Lasot nātres, var uzvilkt cimdus, lai tās nesadzeltu. Tiem, kam bail no nātru dzelšanas, augus pirms lietošanas uzturā var noplaucēt karstā ūdenī.

Gārsa ir nomierinošs, tonizējošs un vitamīniem bagāts augs, kas uzlabo locītavu un muskuļu veselību, lieliski attīra organismu. Gārsa samazina skābi visā organismā un sekmē sāļu izvadīšanu no locītavām. Gārsas iesaka lietot uzturā kuņģa, zarnu, nieru un urīnpūšļu slimību gadījumos. Gārsās ir ļoti daudz C vitamīna.

Uzturā lietojamas tikai jaunās gārsas lapiņas.Droši var likt klāt zupās, salātos, biezeņos.

Gārsas var arī žāvēt tējai.

Arī pieneņu lapiņas droši var griezt iekšā salātos kopā ar citiem zaļumiem. Jaunajās pieneņu lapiņās ir mazāk rūgtenuma. Taču, ja garša vēl šķiet par rūgtu, tad lapas var pamērcēt sālsūdenī. Pieneņu lapiņu rūgtenumu mazinās arī, ja salātiem pievienos skābenes, citrona sulu, lokus vai kefīru, krējumu.
Karotinoīdu pieneņu saknēs un lapās ir vairāk nekā burkānos, kālija - vairāk nekā banānos, organismam tik vajadzīgā lecitīna - vairāk nekā sojā, dzelzs - vairāk nekā spinātos un C vitamīna - vairāk nekā citronos!

Gaiļpiesīšus parasti ik pavasari lasām tējai, bet vai zini, ka var arī ēst gan gaiļpiesīšu lapiņas, gan ziedus? Šī auga lapas satur hlorofilu, karotīnu, C vitamīnu. Tie palīdz pret mazasinību, saaukstēšanās slimībām, vitamīnu trūkuma, plaušu slimībām, locītavu iekaisumiem, bezmiegu un galvassāpēm.

Salātos ieteicams pievienot arī ceļmallapiņas jeb ceļtekas. Tās īpaši labvēlīgi iedarbojas akūtu un hronisku kuņģa un zarnu traktu slimību gadījumos, pie kuņģa čūlām.

Ēdamas ir arī liepu un kļavu lapas - izmanto jaunās lapiņas, tikko plaukušās. Var saplucināt liepu un kļavu lapiņas, pievieno lokus, krējumu, sāli, var arī nedaudz jauno skābenīšu un salāti gatavi!

Liepu lapas ārstnieciskajā ziņā neatpaliek no liepu ziediem. Tās tāpat kā ziedi pazemina temperatūru un ir lielisks līdzeklis pie saaukstēšanās un elpošanas ceļu iekaisumiem.
www.sievietespasaule.lv

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21