0
info@redzet.lv

Ārstniecības pienene (Taraxacum officinale)

Pienenes sēklu pogaļaPienenes zieds
Lasīt aprakstu
Pienenes sēklu pogaļa, Ārstniecības pienene (Taraxacum officinale)

Pienenes sēklu pogaļa

Kods: A-0465-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 13. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
97 KB
S 2000 x 1333 px
1.67 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3324 x 2216 px
28.14 x 18.76 cm / 300 dpi
3.92 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Ārstniecības pienene 
Taraxacum officinale (Linnaeus) 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Asteru rinda (Asterales)
 Dzimta Kurvjziežu dzimta (Asteraceae)
 Ģints  Pienenes (Taraxacum)
 Suga Ārstniecības pienene (T. officinale)

Ārstniecības pienene (Latīniski: Taraxacum officinale; angliski: common Dandelion; vāciski: Gemeine Kuhblume; krievu: одуванчик лекарственный)

Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-45 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Ļoti mainīga izskata augs. Visas auga daļas satur baltu piensulu. Sakne resna, vārpstveida. Lapas rozetē, ēveļveidīgas (ga 4-20 cm, pl 1-5 cm), plūksnas nevienādi trīsstūrveida, virzienā no lapas augšdaļas uz pamatu kļūst sīkākas. Stublājs (ziednesis) ar dobumu, nezaro, tā galā viens ziedu kurvītis (Ø līdz 7 cm), vīkala lapas 2 rindās, ārējās nokārušās vai atliekušās. Kurvīša gultne kaila. Kurvītī vainagu veido tikai dzelteni mēlziedi, kas galā sīkzobaini. Auglis - īsi nosmailots, dzeltenpelēks sēklenis ar garu knābi, kas 2-3 reizes pārsniedz sēkleņa garumu. Matkauss vienkāršs. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:
Plaši Eirāzijā un Ziemeļamerikā sastopama suga. Daži autori sugas ietvaros nodala daudzas pasugas vai tuvas sugas, kuras grupē vairākās sekcijās.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā. Nodalījums sīksugās nav pētīts.

Biotopi:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās visdažādākajos biotopos.

Īpašas norādes:
Ārstniecības augs. Līdzīga divām citām pieneņu sugām, ko nodala Latvijā: gludajai (T. erythrospermum) un purva pienenei (T. palustre s.l.; purva pieneni pēdējā laikā sadala 3 sīksugās, kā pazīmes aplūkotas purva pienenes aprakstā). Tiesa gan, līdzīgās sugas sastopamas reti, pārsvarā jūras piekrastē un tās tuvumā, galvenokārt valsts rietumdaļā. No purva pienenes atšķirama pēc atliektām (nevis pie kurvīša piekļautām) ārējām vīkala lapām, lapas zaļas (ne zilganzaļas), ēveļveidīgas ar trīsstūrainām plūksnām (nevis šauri lineāras vai lancetiskas ar gludu vai gandrīz gludu malu). Grūtāk atšķirama no gludās pienenes. Salīdzinājumā ar gludo pieneni sēklenis dzeltenpelēks (nevis sarkanbrūns), iekšējās vīkala lapas bez pabiezinājuma (nevis ar pabiezinājumu). Bez tam gludā pienene veido pie zemes blīvi pieplakušu zilganzaļu lapu rozeti; pie rozetes pamata ir veco, iepriekšējā gada lapu paliekas, kas veido diezgan blīvu gredzenu (ārstniecības pienenei šādu pazīmju nav).
www.latvijasdaba.lv

Ārstniecības pienene (taraxacum officinale) ir kurvjziežu dzimtas ārstniecības augs, kas plaši sastopams visā Latvijas teritorijā.  Auga lapas rozetē, izveidotas nevienādi, plūksnainas, trīsstūrveida, pie pamata sašaurinātas. Viss augs satur baltu piensulu. Pienenes sakne ir resna, vārpstveida. Ziedneši dobi, 5 – 30 cm. augsti. Tās zied zeltaini, dzelteniem ziediem, no maija līdz septembrim. Pienenes nedrīkst lasīt pilsētās vai pie autoceļiem, jo tāpat kā citi augi, tās uzsūc  izplūdes gāzu indīgās vielas.

Sastāvs:

Vitamīni –B1, B2, C, A

Satur: dzelzi, kāliju, mangānu, fosforu, varu, niķeli, molibdenu, kobaltu, kalciju, nātriju, magnija sāļus, miecvielas, fruktozi, proteīnu, kaučuku līdz 5%,  karotinoīdus, triterpēnsavienojumus, inulīnu – īpaši saknēs, cukurus, olbaltumvielas, organiskās skābes.

Medicīnā:

Lapas:
Daudzi augi nevar lepoties ar tik bagātu ķīmisko sastāvu, kāds tas ir pienenei. Tajās ir visas organismam nepieciešamās vielas, kuras svarīgi ir uzņemt tieši tiem cilvēkiem, kuri cieš no avitaminozes. Pieneņu lapas, kaut gan tās ir rūgtas, tiek lietotas salātos. Rūgtumu var novērst minūtes trīsdesmit paturot lapas sālītā, aukstā ūdenī.Taču rūgtā viela – taraksacīns ļauj vieglāk asimilēt pienenēs esošos cukurus, olbaltumvielas, un citas tajās esošās vērtīgās vielas.Tautas medicīnā pienenes tiek augstu vērtēts kā žulti dzenošs, temperatūru pazeminošs un sviedrējošs līdzeklis, kā arī līdzeklis pret nieru slimībām. Īpašs dziedniecisks spēks pieneņu lapām ir līdz ziedēšanai, tātad aprīlī un maijā.

Sula:
Sulu lieto pie bronhīta, traheīta, gastrīta saslimšanām. Tāpat to lieto kā līdzekli pret aizcietējumiem, un tai ir arī attārpojoša iedarbība. Tā attīra organismu un asinis, uzlabo gremošanu, aknu, nieru, vairogdziedzera un aizkuņģa dziedzera darbību, pazemina asinsspiedienu, ārstē alerģiju un furunkulozi. Sulu lieto arī pie saaukstēšanās kā sviedrējošu, temperatūru pazeminošu līdzekli. Kad organisms cieš no avitaminozes un minerālvielu trūkuma, vērtīgi ir agrā pavasarī salasīt jaunās pieneņu, gārsas, nātru, ceļmallapu un koku lapiņas (bērzu, liepu, ošu, mežrozīšu, aveņu lapas). No tām izspiest sulu un katru dienu dzert pa 2 – 3 ēdamkarotēm pirms ēšanas ziemā un pavasarī. Tāpat šīs savvaļas augu lapas var sīki sagriezt, iebērt termosā un pārliet ar karstu ūdeni. Pēc stundas vai divām dzēriens ir gatavs un to var lietot pievienojot medu un citronu.

Ziedi:
Tos var lietot pret vasaras raibumiem: ziedus jāaplej ar verdošu ūdeni, jāļauj ievilkties, kamēr ūdens atdziest. Ādu ar iegūto šķidrumu pastāvīgi mitrina vai arī liek uz problemātiskajām vietām kompreses.

Tautā iecienīts kā ārstniecisks līdzeklis pie kaulu deformācijām, pie sāļu nogulsnēm organismā , arī osteohondrozes ārstēšanā ir no pieneņu ziediem gatavots medus. Lietojot šo medu pa vienai tējkarotei 3 reizes dienā , 2 gadus, cilvēka veselības stāvoklis būtiski uzlabojas.

Medus pagatavošana: Salasa 350 pieneņu ziedu galviņas. Tās nomazgā un aplej ar vienu litru auksta ūdens un vāra uz lēnas uguns vienu stundu. Pēctam notecina caurdurī un ziedus izmet. Šķidrumam pievieno 1 kg cukuru un uz lēnas uguns apmaisot turpina vārīt vienu stundu. Apmēram 15 min. pirms vārīšanas beigām pievieno viena citrona sulu. Masai vienu dienu ir jānostāvas un medus ir gatavs lietošanai. Medu nav ieteicams dot bērniem un jauniešiem līdz 20 gadu vecumam.

Ziedkātā esošo pienaino sulu lieto furunkulu, kašķa, ēdes, kārpu ārstēšanā.

Pieneņu saknes:
Saknes ievāc rudenī vai agri pavasarī, kopā ar lapām, vairākas dienas vītina, tad žāvē. Tās var uzglabāt 5 gadus. Šīs saknes ir žultsdzinējas. Lietojot pieneņu sakņu pulveri tiek samazināts holesterīna līmenis asinīs, kā arī var  ārstēt aterosklerozi. Lietojot sakņu novārījumu vai sautējumu uzlabojas ādas stāvoklis. Dietologi iesaka apceptas pieneņu saknes ar sojas mērci kā labu līdzekli ar artrītu un reimatismu slimojošiem. Cilvēkiem ar sirds un nervu slimībām par dziedniecisku uzskata pieneņu saknes kafiju. Kafijas pagatavošana: Nomazgātas un izžāvētas, nelielos gabaliņos sagrieztas pieneņu saknes cepeškrāsnī labi apbrūnina. Pēc tam tās samaļ kafijas dzirnaviņās. Dzērienu vāra tāpat kā kafiju (1 tējkarote uz glāzi ūdens, uzvāra, 5 – 10 minūtes ļauj ievilkties, izkāš). Pieneņu sakņu pulverim var pievienot cigoriņus (1 : 1). Dzer ar citronu.

Kulinārijā:
Vērtīgāk jaunās pieneņu lapiņas ir gatavot svaigā veidā salātos. Gatavojot tās kopā ar sakņaugiem, ar sīpollokiem un pētersīļiem, pieneņu rūgtums gandrīz nav jūtams.

Pavasara salāti: Jaunās pieneņu lapiņas, māllēpes un salātu lapiņas, arī skābenes rūpīgi nomazgā. Pievieno dažus sīki sagrieztus gurķus. Piedeva: 3 ēdamkarotes salda krējuma vai rūgušpiena ar citronu sulu, nedaudz medus, smalki sakapāta gurķumētra, sīpolloki un dilles.

Pienenes sēklu pogaļa

Kods: A-0465-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 13. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
97 KB
S 2000 x 1333 px
1.67 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3324 x 2216 px
28.14 x 18.76 cm / 300 dpi
3.92 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.