0
info@redzet.lv

Pieclapiņu mežvīns (Parthenocissus quinquefolia)

Pieclapiņu mežvīns rudenīPieclapiņu mežvīns
Lasīt aprakstu
Pieclapiņu mežvīns, Pieclapiņu mežvīns (Parthenocissus quinquefolia), Rudens

Pieclapiņu mežvīns

Kods: A-360-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 14. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
269 KB
S 2000 x 1333 px
2.91 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
10.8 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
23.2 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Pieclapiņu mežvīns - Parthenocissus quinquefolia (L.) Planch.

Pieclapiņu mežvīns - angliski: Virginia-creeper; vāciski: Fünfblättrige Zaunrebe; zviedru: klättervildvin; igauņu: harilik metsviinapuu; lietuviešu: penkialapis vynvytis; krievu: девичий виноград пятилисточковый

Araksts:
Vasarzaļa (ga 4-10 m), zaraina un kāpelējoša vīnkoku dzimtas liāna. Augam ir žuburainas vītnes, kas galā platākas. Stumbra miza pelēka, zaru galos sarkanbrūna. Lapas staraini saliktas no 5 (reti 7) eliptiskām (ga 4-12 cm, pl 2-5 cm) lapiņām ar smailu galu, ķīļveidīgu pamatu un lielzāģzobainu malu. Lapas tumši zaļas, vēlā rudenī pirms nobiršanas sarkanas. Ziedi skarās. Vainaglapas zaļganas. Auglis - zilganmelna oga ar apsarmi. Zied jūlijā. Latvijā biežāk sastopami neziedoši, kāpelējoši vai gar dzelzceļmalām guloši eksemplāri.

Izplatība:
Ziemeļamerikā sastopama suga. Eiropā ieviests dzīvžogos dekoratīvo īpašību dēļ. Vietām pārgājis savvaļā.

Latvijā bieži apstādījumos. Reti (sevišķi Rīgā un citās lielākajās pilsētās) naturalizējies (pārgājis savvaļā).

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas savvaļā sastopamas pilsētu izgāztuvēs, dažādās nezālienēs, ceļmalās, mežos pie kapsētām un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:
Dekoratīvs augs.
www.latvijasdaba.lv


Pieclapu mežvīns (Parthenocissus quinquefolia) pieder pie vīnkoku dzimtas. Par pieclapiņu mežvīnu pie mums dēvē savvaļas mežvīna klonus. Šis mežvīns ir visizplatītākais vīteņaugs Latvijā. Savvaļā pieclapiņu mežvīns sastopams Ziemeļamerikas mežos. Uz Eiropu atceļojis kā interesants papildinājums dzīvžogiem. Pieclapiņu mežvīns ir ātraudzīgs un sasniedz līdz 20m garumu. Augi ar lielāku vecumu un optimāliem augšanas apstākļiem var sasniegt pat 50m garumu. Auga jaunie dzinumi sarkanīgi vai zaļi, bet vecākie – pelēki. Lapas staraini saliktas no 5 eliptiskām lapiņām ar smailu galu. Retākās reizēs lapas mēdz būt arī saliktas no 7 lapiņām. Tumši zaļo lapu malas zāģzobainas. Latvijā sastopamie mežvīni ir ar neciliem, bet nektāru bagātiem ziediem, kas piesaista kukaiņus. Septembrī nogatavojas 6mm lielas zili melnas ogas, kas klātas ar vieglu baltu apsarmi. Lapas ir tumši zaļas, spīdīgas. Pie balstiem tie turas ar žuburainām vītnēm. Pieclapiņu mežvīns ir augsnes mazprasīgs un izturīgs pret dūmgāzēm, tādēļ arī bieži sastopams pilsētās, liekas, pat augšanai neiespējamās vietās. Netradicionālajā medicīnā auga daļas tiek izmantotas ievainojumu un uztūkuma ārstēšanai.

Sastopamās varietātes:
Var. Engelmannii – paškāpējs mežvīns
Varietātei ir šaurākas un mazākas lapiņas. Zīmīgākā pazīme – vītņu atzarojumu galos ir piesūcekņi. Ar piesūcekņiem tas var kāpt pavisai gludām virsmām. Paškāpējs mežvīns ir ziemcietīgs visā Latvijā.

Var. Murorum – mūru mežvīns
Lapiņas sīkas, biezas un apakšpusē matiņi. Latvijā ziemcietība zema, tādēļ maz sastopams. Piesūcekņi lieli.

Balstāmais mežvīns (Parthenocissus inserta)
Sasniedz 3 – 4m garumu. Reizēm sastopams kā krūms. Nav piesūcekņu. Augļi lielāki, kā pārējām varietātēm – 8mm. Šo mežvīnu bieži izmanto, lai apaudzētu sētas. Pie mums audzē reti, bet bieži ir sastopami to hibrīdi ar pieclapu mežvīnu.

Trīsdaivu mežvīns (Parthenocissus tricuspidata)
Vertikāli kāpjošs un blīvi sedzošs mežvīns ar piesūcekņiem. Rudenī krāsojas no koši dzelteniem līdz koši sarkaniem toņiem. Ziemcietība Latvijā ir viduvēja un pie mums sastopams reti. Lapas ir trīsdaivainas. Trīsdaivu mežvīnu var pavairot arī ar sēklām.
www.galantus.lv

Pieclapiņu mežvīns

Kods: A-360-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 14. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
269 KB
S 2000 x 1333 px
2.91 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
10.8 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
23.2 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.