0
info@redzet.lv

Zvirbuļveidīgie

Melnais erickiņš (jaunais putns)Melnais erickiņš (jaunais putns)
Lasīt aprakstu
Melnais erickiņš (jaunais putns), Melnais erickiņš (Phoenicurus ochruros), Zvirbuļveidīgie, Putni

Melnais erickiņš (jaunais putns)

Kods: D-0543-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 23. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
63 KB
S 2000 x 1333 px
1.3 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3021 x 2014 px
25.58 x 17.05 cm / 300 dpi
2.9 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Zvirbuļveidīgie (Passeriformes) 
 Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Apakšklase Īstie putni (Neornithes)
Infraklase Neognati (Neognathae)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)

Latvijas zvirbuļveidīgie

Zvirbuļveidīgo putnu kārta (Passeriformes) ir viena no putnu klases (Aves) kārtām, kas pieder neognatu apakšklasei (Neognathae). Tā apvieno vairāk kā pusi no visiem putniem pasaulē. Zvirbuļveidīgo kārtā ir apmēram 5400 sugas, kas iedalās apmēram 100 dzimtās. Bieži zvirbuļveidīgos putnus sauc arī par dziedātājputniem (Passeri), kas ir tikai viena zvirbuļveidīgo putnu apakškārta no trijām. Kārtai nosaukumu ir devis mazais mājas zvirbulis (Passer domesticus), tādējādi tiek uzsvērts zvirbuļveidīgo putnu salīdzinoši mazais augums.

Zvirbuļveidīgo putnu kārtā Latvijā sastopamas 24 dzimtas, kuras visas pieder dziedātājputnu apakškārtai (Passeri):

 

lv.wikipedia.org
latvijasdaba.lv

 

Zvirbuļveidīgo kārta ir lielākā putnu kārta pasaulē. Pasaulē sastopamas > 5000 sugas. Zvirbuļveidīgie ir sīki vai vidēji lieli putni. Pārsvarā barojas ar dažādiem bezmugurkaulniekiem. Latvijā sastopamas 111 sugas, kas pārstāv 19 dzimtas.

Vārnu dzimtā (Corvidae) ir vidēji lieli putni ar spēcīgu knābi un pārsvarā tumšu apspalvojumu. Lielākais sugas pārstāvis šajā dzimtā ir krauklis (Corvus corax). Krauklim ir liels masīvs knābis un ogļu melns apspalvojums. Krauklis galvenokārt pārtiek no kritušiem dzīvniekiem, atkritumiem (pie pilsētām), retāk no bezmugurkaulniekiem un grauzējiem. Ļoti bieži visā Latvijā, arī pilsētās sastopama vārna (Corvus corone). Vārna tāpat kā citi vārnveidīgie ir nometnieks.

Žubīšu dzimtā (Fringilloidae) ietilpst sīki putniņi ar samērā masīvu knābi. Parasti tēviņu apspalvojums ir daudz spilgtāks nekā mātītēm. Lielākais žubīšu dzimtas putns ir dižknābis (Coccothraustes coccothraustes). Šim samērā retajam putnam ir ļoti masīvs un spēcīgs knābis, ar kuru dižknābis spēj pāršķelt pat ķiršu kauliņu. Samērā bieži Latvijā sastopami sarkankrūtīši jeb svilpji (Pyrrhula pyrrhula). Šie druknie putni reizēm var būt postīgi, jo pavasarī var apēst ziedu pumpurus. Žubīšu dzimtā ietilps arī Latvijā visblīvāk sastopamā suga – žubīte (Fringilla coelebs). Žubīte sastopama gandrīz visu veidu mežos, un var uzskatīt, ka žubīte ir Latvijā visbiežāk sastopamais putns. Pilsētās ļoti bieži sastopami mājas zvirbuļi (Passer domesticus). Mājas zvirbuļi var būt ļoti produktīvi un vienā gadā izaudzināt pat 12 - 16 mazuļus. Šis putns pilsētās ir visai derīgs, jo iznīcina parku un apstādījumu kaitēkļus. Savukārt lauku zvirbulis (Passer montanus) sastopamas atklātās kultūrainavās.

Samērā plaši pārstāvēta stērstu dzimta (Emberizidae). Šīs dzimtas visbiežāk sastopamā suga ir dzeltenā stērste (Emberiza citrinella). Visvieglāk šo stērsti var atšķirt pēc tās balss.

Cīruļu dzimtā (Alaudidae) ietilpst sīki putni ar ļoti skanīgu balsi. Tēviņiem nav krāšņāks tērps par mātītēm, tāpēc tos ir grūti atširt vienu no otra, tomēr tēviņu var atšķirt pēc viņa riesta lidojuma. Visizplatākais ir lauku cīrulis (Alauda arvensis).

Cielavu dzimtā (Motacillidae) apvienotas cielavas un čipstes. Cielavām ir gara aste un īss, tievs knābis. Čipstes ir cīruļiem līdzīgi putni, tikai mazāki un slaidāki, kā arī ar garu pakaļējo kājas nagu. Vispazīstamākā ir baltā cielava (Motacilla alba), kas arī ir iecelta Latvijas nacionālā putna godā. Cielava ir ļoti derīgs putns, jo iznīcina daudzus kaitēkļus. Zāļu purvos un pļavās sastopama arī pļavas čipste (Anthus pratensis).

Bieži mežos sastopami zīlīšu dzimtas (Paridae) putni. Tie ir nelieli putni ar īsu un tievu knābi. Arī zīlītes ir derīgi putni. Daudzos mazdārziņos sastopama lielā zīlīte (Parus major), kur iznīcina kaitēkļus.

Ļoti liela ir ķauķu apakšdzimta (Sylviinae), kurā ietilps nelieli putni ar pelēcīgu apspalvojumu. Ļoti bieži sastopami ir vītītis, čuņčiņš un svirlītis (Phylloscopus trochilus, Ph. collybita, Ph. sibilatrix), kuras ir ļoti līdzīgas viena otrai un tās iespējamas atšķirt tikai pēc primārajām lidspalvām. Daudz vieglāk to izdarīt pēc šo putnu balsīm.

Bieži mežos sastopami meža strazdu apakšdzimtas (Turdinae) sugas. Šie putni ir kaitīgi dārzkopjiem, jo spēj apēst daudz ķiršu, jāņogu u. c ogu. Visparastākā suga ir mājas strazds (Sturnus vulgaris). Šie strazdi ceļojumu laikā sapulcējas lielos baros un nodara lielus postījumus.

Ļoti bieži augļu dārzos sastopama sarkanrīklīte (Erithacus rubecula), kas tāpat kā dzudzi citi zvirbuļveidīgie ir ļoti noderīgs putns.

Uz elektrības vadiem bieži novērojamas čakstes (Laniidae). Čakstes ir nedaudz lielākas par zvirbuli. Brūnā čakste (Lanius collurio) ir parastākais šis dzimtas putns. Tāpat kā čakstes uz elektrības vadiem bieži redzamas bezdelīgas (Hirundo rustica). Protams uz vadiem bezdelīga nesēž ilgi, jo dzīves lielāko daļu pavada gaisā, ķerot kukaiņus. Bezdelīga ir viens no ātrākajiem putniem Latvijā.
latvijas.daba.lv

 

Melnais erickiņš (jaunais putns)

Kods: D-0543-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 23. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
63 KB
S 2000 x 1333 px
1.3 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3021 x 2014 px
25.58 x 17.05 cm / 300 dpi
2.9 MB
Bildes fragmenti:
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.