Pļavas pastinaks (Pastinaca sativa)

Pļavas pastinaks – Pastinaca sativa L. s.l.

Pļavas pastinaks – angliski: wild Parsnip; vāciski: Pastinak; zviedru: palsternacka; igauņu: harilik moorputk; lietuviešu: paprastasis pastarnokas; krievu: пастернак дикий

APRAKSTS:
Divgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-110 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Sakne balta, resna. Viss augs dzeltenīgi zaļš. Stublājs stāvs, stingrs, rievaini šķautņains, zarains, īsi apmatots. Lapas vienkārt plūksnainas (ga 7-20 cm), dalītas, sastāv no 2-7 pāriem olveidīgu (ga 2-5 cm, pl 1-3 cm), sēdošu plūksnu ar lielzāģzobainu malu. Gala plūksna nepāra, nereti šķelta vai daivaina. Stublāja apakšējās lapas kātainas, augšējās - sēdošas, piestiprinājums stublājam nedaudz makstveidīgs. Čemurā staru nedaudz (5-15). Vīkala un vīkaliņa nav. Vainaglapas tumšdzeltenas. Auglis - plati eliptisks (ga 0.5-0.8 cm) dvīņsēklenis ar šauru spārnu. Zied jūlijā un augustā.

IZPLATĪBA:
Eiropā plaši; sākotnējais areāls kontinenta dienvidu un vidus daļā, no kurienes tas plaši izplatījies citur. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala 4 pasugas (daži autori tās uzskata par varietātēm).

Latvijā nereti visā teritorijā, sastopama pasuga P.s. ssp. sylvestris (Mill.) Rouy et E.G.Camus un P.s. ssp. sativa.

BIOTOPI:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas sausās pļavās, upju krastu terasēs, grants ieguves karjeros un dzelzceļa uzbērumos.

ĪPAŠAS NORĀDES:
No citiem Latvijā sastopamiem čemurziežiem atšķirams pēc tumšdzeltenajām ziedu vainaglapām (nevis baltām, dzeltenzaļām vai iesārtām). Divas citas sugas, kam raksturīgas dzeltenzaļas vainaglapas - dižzirdzene (Angelica archangelica) un Sibīrijas latvānis (Heracleum sibiricum) - ir manāmi lielāki un masīvāki augi.
www.latvijasdaba.lv

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu