0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Putni » Tārtiņveidīgo kārta

Upes tilbītesJūras žagatas mazulis
Lasīt aprakstu
Ķīvīte, Ķīvīte (Vanellus vanellus), Tārtiņveidīgie, Putni

Ķīvīte

Kods: D-117-10
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 24. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
49 KB
S 2000 x 1334 px
989 KB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3157 x 2105 px
26.73 x 17.82 cm / 300 dpi
2.08 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Ķīvīte (Vanellus vanellus) 
 Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Tārtiņveidīgie (Charadriiformes)
Dzimta Tārtiņu dzimta (Charadriidae)
Apakšdzimta Ķīvīšu apakšdzimta (Vanellinae)
Ģints Ķīvītes (Vanellus)
Suga Ķīvīte (V. vanellus)

Ķīvīte - Vanellus vanellus (L.)

Ķīvīte - angliski: northern lapwing; vāciski: Kiebitz; zviedru: tofsvipa; igauņu: kiivitaja; lietuviešu: pempė; krievu: чибис


Ķīvīte (Vanellus vanellus) ir tārtiņu dzimtas (Charadriidae) bridējputns. Tā ir izplatīta plašā areālā Eirāzijā uz dienvidiem no Ziemeļu polārā loka, noAtlantijas okeāna līdz Klusajam okeānam. Lielākā daļa populācijas ir gājputni, bet siltāko reģionu ķīvītes ir nometnieki.

Izplatība
Sastopama visā 
Eiropā un tālāk uz austrumiem KazahijāSibīrijas dienvidu daļā, MongolijāĶīnasziemeļos un Tālajos Austrumos. Sastopama arī Turcijā un Irānas ziemeļrietumos. Ķīvīte ir gājputns un ziemo RietumeiropāAtlantijas okeāna austrumpuses salās, Vidusjūras reģionā, Ziemeļāfrikā,Tuvajos AustrumosIndijas ziemeļos, Ķīnā, Korejā un Japānā. Ķīvīte reizēm ieklejo Ziemeļamerikā, īpaši pēc lielām vētrām.

Latvijā
Ķīvīte 
Latvijā ir parasta ligzdotāja un caurceļotāja, retos gadījumos pārziemo. Latvijā atgriežas marta beigās un aprīļa sākumā. Līdzīgi citiem agrajiem gājputniem ķīvītes Latvijā sāk atgriezties arvien agrāk pavasarī un pēdējā laikā manītas pat ziemā, atgriežoties februāra beigās. Ligzdošanai izvēlas mitras pļavas, ganības un tīrumus ar īsu veģetāciju, vietas, kur tā var atrast savu iecienīto barību — sliekas. Sastopama arī purvos un citās mitrās vietās. Latvijā ligzdo 12 000—15 000 ķīvīšu pāru. 2000. gadā ķīvīte ir izvēlēta par Latvijas dabas simbolu — Gada putns 2000.

Izskats
Ķīvīte ir vidēji liels bridējputns, augumā nedaudz mazāka kā 
balodis. Tās ķermeņa garums 28—31 cm, spārnu izplētums 82—87 cm, svars 128—330 g. Apspalvojums uz vēdera balts, zemastei kļūstot kanēļbrūnai, uz krūtīm tas ir melns, bet pazode un vaigi balti vai pelēki. Pāri pierei, kā iezīmējot sejas asi, šaura, melna josla, kas nobeidzas ar garo, šauro, viegli pamanāmo cekulu. Zem katras acs vēl pa košai, melnai švīkai. Pakausis tumši pelēks. Mugura un spārni no virspuses tumši, ar zaļi—violetu metālisku spīdumu. Pirmās trīs lidspalvas ar baltiem galiem. No apakšas spārni līdz elkoņa locītavai ir balti, otra puse spārniem melna. Mātītes, salīdzinot ar tēviņiem, ir blāvākas, sejas krāsas neveido asus kontrastus, arī cekuls ir īsāks. Krāsās tās izskatās līdzīgākas tēviņam ārpus vairošanās sezonas. Jaunajiem putniem tāpat kā mātītēm ir īsāks cekuls, turklāt tas ir tumši brūns, arī tā kopējais apspalvojums ir matēts, bez metāliskā spīduma. Mugurpusē apspalvojumā dzeltenbrūni raibumiņi. Lidojumā ķīvīti var pazīt pēc tās garajiem, platajiem, noapaļotajiem spārniem un tai raksturīgā svaidīgā lidojuma — tā bieži maina lidojuma augstumu un virzienu.

Uzvedība
Ķīvīti visbiežāk var novērot lauksaimniecības tīrumos, bet tā uzturas dažādās mitrās vietās: apūdeņotos laukos, pļavās, ganībās, upju krastos un citās līdzīgās vietās.
 Ziemeļu ligzdošanas vietas ķīvītes atstāj agri, laikā no jūnija līdz augusta beigām. Pirms aizlidošanas pulcējas baros, bieži sasniedzot līdz pat vairākiem simtiem putnu. Ķīvītes viena ar otru komunicē, izmantojot lidojumu un kliegšanu, tos savstarpēji kombinējot dažādos veidos. Izšķir dažāda rakstura kliedzienus, trauksmes, uzbrukuma, informatīva rakstura, piemēram, teritorijas pamešanas kliedziens.

Barība
Ķīvītes ir aktīvas diennakts gaišajā laikā. To barība ir dažādi 
bezmugurkaulnieki, galvenokārt kukaiņi (skudrasbitessienāžispārescikādes,viendienītes) un to kāpurizirnekļigliemežitārpi, īpaši sliekas, nelielas zivtiņasvardes, arī sēklas un citas augu daļas. Putnēniem galvenā barība ir sliekas un garkājodu kāpuri.

Ligzdošana
Ķīvītes veido monogāmus pārus. Visbiežāk pārī abi putni ir viena vecuma. Mātīte dzimumbriedumu sasniedz gada vecumā. Ķīvītes ligzdošanas laikā ir teritoriālas un nenogurstoši uzmana savu teritoriju. Ligzdas apkārtnē tās var būt agresīvas, izdodot uztraukuma saucienus un pikējot pretī ienaidniekam. Īpaši agresīva ir mātīte pret citām mātītēm, aizsargājot savas tiesības uz tēviņu. Var izšķirt trīs veida agresivitātes modeļus. Pirmais ir agresīvs skrējiens pretī nelūgtajai viešņai ar izstieptu kaklu, saboztām krūšu spalvām. Satiekoties aci pret aci, mātīte pretinieci cenšas iebiedēt ar kliegšanu. Otrais uzvedības modelis, kurš novērots visbiežāk, ir agresīvs uzbrukums bez brīdinājuma, ietverot knābšanu, speršanu un pretinieces purināšanu. Trešais veids ir uzbrukums no gaisa, pikējot un uzbrūkot ar papildus spēku. Tēviņiem vienam pret otru šāda uzvedība nav novērota.

Gadā ķīvītēm parasti viens perējums, tomēr, ja dējums aiziet bojā, tas tiek atkārtots. Tās ligzda ir vienkārša bedrīte uz zemes, kas izklāta ar saknītēm, sausu zāli un līdzīgu apkārtnē pieejamu materiālu. Vieta parasti tiek piemeklēta pļavā ar īsu zāli, kur tuvumā ir daudz labu barošanās vietu. Dējumā parasti 4 gaiši brūnas olas ar tumšiem raibumiem. Perē abi vecāki, kā arī par putnēniem rūpējas abi vecāki. Inkubācijas periods ilgst 22—28 dienas. Mātīte kopumā perē vairāk stundu nekā tēviņš, toties tēviņš tikmēr aizsargā teritoriju. Mazuļi ir ligzdbēgļi un līdzko tie ir izšķīlušies ģimene ligzdu pamet. Vecāki rūpējas par tiem, ierādot labākās barošanās vietas, bet mazuļi barojas paši. Vecāki bezbailīgi aizsargā putnēnus un, ja ir nepieciešams, tēlo savainotu putnu, lai aizvilinātu ienaidnieku. Ķīvītes dzīves ilgums var sasniegt 26 gadus, lai gan parasti ir apmēram 3—4 gadi.

lv.wikipedia.org

Ķīvīte

Kods: D-117-10
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 24. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
49 KB
S 2000 x 1334 px
989 KB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3157 x 2105 px
26.73 x 17.82 cm / 300 dpi
2.08 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Samaksājot vismaz 1 eiro saņemat iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādētu jebkuras izvēlētās fotogrāfijas! Pateicoties Jūsu atbalstam, spējam attīstīt šo mājas lapu un plānot nākotnes ieceres. Paldies!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.