0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Ārstniecības tauksakneMaijpuķīte
Lasīt aprakstu
Daudzziedu mugurene, Daudzziedu mugurene (Polygonatum multiflorum), Ziedi

Daudzziedu mugurene

Kods: A-143-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 28. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
140 KB
S 2000 x 1333 px
2.45 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3615 x 2410 px
30.61 x 20.4 cm / 300 dpi
6.45 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Daudzziedu mugurene - Polygonatum multiflorum (L.) All.

Daudzziedu mugurene - angliski: Solomon’s-seal; vāciski: Vielblütige Weißwurz; zviedru: storrams; igauņu: mitmeõiene kuutõverohi; lietuviešu: daugiažiedė baltašaknė; krievu: купена многоцветковая

Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs (ga 30-75 cm) liliju dzimtas lakstaugs. Saknenis resns. Stublājs stāvs, apaļš, kails, nezarots, galotnē nolīkst. Lapas uz stublāja sēdošas, pamīšus divās rindās. Lapas plātne olveidīga vai plati lancetiska (ga 7-15 cm, pl 3-6 cm), mala gluda, gals smails. Ziedi bez smaržas, nokareni, pa 2-5 lapas žāklē. Ziedkāts garš. Apziednis (ga 1-1.5 cm) stobrveidīgs, zaļganbalts. Putekšņlapas apmatotas. Auglis - zilganmelna oga. Zied maijā, jūnijā.

Izplatība:
Eiropā plaši izplatīta suga, neiekļaujot galējos ziemeļu un dienvidu apvidus.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Dažāda lieluma grupas lapkoku, egļu un jauktos mežos, īpaši upju gravās.

Īpašas norādes:
Līdzīga ārstniecības mugurenei (P. odoratum). Atšķirama pēc apaļa (ne šķautņaina) stublāja, 2-5 (nevis 1-2) ziediem lapas žāklē, sastopama salīdzinoši auglīgākos mežos. Mazāk līdzīga mieturu mugurenei (P. verticillatum), no kuras atšķirama pēc manāmi platākām, pamīšus lapām uz stublāja (nevis lapas mieturī, šauras), ogas zili melnas (ne sarkanas), uz stublāja nav sarkanu plankumu.
www.latvijasdaba.lv


Polygonatum multiforum – Daudzziedu mugurene

Augstums: 100cm

Ziedi: zaļganbalti, zvanveida, nokareni.

Ziedēšanas laiks: V-VI

Lapas: vasarzaļas, zaļas.

Augums un augšana: pudurveida, biezsakneņu ļoti ilgmūžīga ziemciete.

Augšanas apstākļi: pusēnā – sezonālā tumšā ēnā vidēji mitrā – mitrā lapu trūda, normālā dārza augsnē.

Dekorativitāte: dekoratīvi stabila, vidēji efektīga galvenokārt krāšņziedu ziemciete.

Stādīšanas attālums: 30cm (11 uz 1m²).

Kopšana
Ravēšana: pirmajā gadā pēc stādīšanas ļoti svarīga ir augsnes irdināšana, lai iznīcinātu iespējamās daudzgadīgās nezāles. Arī turpmāk stādījumus jāravē ne retāk kā reizi mēnesī.  Ziemciešu stādījumus ieteicams mulčēt.

Mēslošana: ziemcietēm pavasarī dod 30 – 50 g/m² pilnmēslojuma. Kūdras vai komposta mulča kārta būs kā organiskais mēslojums, bet, ja iespējams var vēl papildus mēslot ar kūtsmēsliem, kas labi sadalījušies.  Neieteiktu ziemcietes pārmēslot ar slāpekli, jo tad var veidoties nedabīgs auga lielums un kuplums, kā arī ziemciete zaudē savu normālo izskatu un noturību, kļūst uzņēmīgāka pret slimībām un zaudē ziemcietību.

Apgriešana: ziemciešu stādījumos regulāri jāizgriež atmirušās, bojātās un slimās augu daļas, jāizlauž vai jāizgriež noziedējušie ziedi. Rudenī ziemcietes ieteicams nogriezt atstājot ~ 5-10 cm garus dzinumus, izņemot mūžzaļos augus (bergēnijas, graudzāles u.c.).

Laistīšana: sausā un saulainā laikā ziemcietes jālaista. Laistīt vēlams no rīta vai vakarā, nevis karstajā pusdienas saulē, jo tā liela daļa mitruma iztvaiko. Pēc laistīšanas ieteicams augsni uzirdināt.

Ieziemošana: Ziemcietes, kurām atmirst auga virszemes daļa, var piesegt ar ātri trūdošo organisko materiālu, koku lapām. Zem kokiem stādītajām ziemcietēm pietiek ar nobirušo lapu kārtu. Satrūdot tās veido ziemciešu augšanai un attīstībai labvēlīgu vidi.

Obligāti ir jāsedz jaunie stādījumi, īpaši rudenī stādītie, kā arī augi, kas izvietoti paaugstinātās, saules un vēja ietekmei pakļautās vietās uz dažādiem akmeņu krāvumiem un terasēm.
www.stadibulduri.lv


Mugurenes visās to daļās satur glikozīdus, sevišķi saponīnus. Uzskata, ka tieši saponīni ir atbildīgi par auga toksisko darbību. Sevišķi augsts saponīnu saturs atzīmēts ārstniecības mugurenes augļos. Tos ēdot parasti saindējas bērni. Saindēšanās izpaužas kā caureja, galvassāpes, arī reibonis un elpas trūkums.

Daudzziedu mugurene

Kods: A-143-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 28. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
140 KB
S 2000 x 1333 px
2.45 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3615 x 2410 px
30.61 x 20.4 cm / 300 dpi
6.45 MB
Bildes fragmenti:
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.