0
info@redzet.eu

Ūdens » Upes » Upes, līči

Abavas rumba rudenīAbavas rumba rudenī
Lasīt aprakstu
Abavas rumba rudenī, Abavas rumba, Abava, Talsu novads, Ūdenskritums

Abavas rumba rudenī

Kods: U-179-17
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 15. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 334 px
72 dpi
134 KB
L 6606 x 2202 px
55.93 x 18.64 cm / 300 dpi
12.0 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Abavas rumba rudenī

Kods: U-179-17
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 15. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 334 px
72 dpi
134 KB
L 6606 x 2202 px
55.93 x 18.64 cm / 300 dpi
12.0 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Abavas rumba 
 Atrašanās vieta     Talsu novads, Abavas pagasts
 Augstums  ~1 m
 Kopējais platums  35 m
 Ūdenstece  Abava

Abava ir Ventas labā krasta pieteka un ir 7. garākā upe Latvijā – 129 km gara. Senos laikos Abavas ūdeņos kristīja bērnus, jo upe tika uzskatīta par svētupi.

Abavas rumba ir Abavas upes ūdenskritums, kas ir unikāls un ļoti skaists Latvijas dabas objekts. Ūdenskritums ir plaši apmeklēts visos gada laikos, tomēr visvairāk apmeklētāju ir vasaras mēnešos.

Ūdenskritums ir 35m plats un aptuveni 1m augsts. Ūdens dziļums ap ūdenskritumu nav liels, tāpēc tas ir lieliski piemērots maziem bērniem un ūdens pastaigām. Paejoties pa straumi uz augšu, ūdens dziļums palielinās un upe kļūst piemērota arī tiem, kas prot un vēlas peldēties. Ūdenskritumam un upei ap ūdenskritumu ir dolomīta pamatne.

Abavas rumba ir vairāku pakāpju ūdenskritums, kas izveidojies Abavas straumei plūstot pāri  dolomīta slieksnim. Pavasara palu laikā, kad straumes ātrums pie rumbas sasniedz pat 3 m/s, ūdenskritums, kas patiesībā atgādina lielu krāci, vienmēr pulcē ūdens tūristus. Pie rumbas Abavas labajā krastā izveidojusies maza atteka, kas veido Čigānu salu. Lejpus ūdenskritumam upē ir kāda straujtece – Lašu brasls.

Abavas rumbas tiešā tuvumā ir izveidota atpūtas vieta – kempinga parks. Šeit iespējams ne tikai baudīt ūdenskritumu un tā dabiskās masāžas, bet arī nakšņot teltīs, kurināt ugunskurus, izklaidēties un atpūsties.
www.visit.sabile.lv

Adrese: Abavas senleja, Abavas pagasts, Talsu novads
Tālr.: 22015165
E-pasts: abavasrumba@abavasrumba.lv
www.abavasrumba.lv

Abavas rumba ir vairākpakāpju ūdenskritums Abavas upes vidustecē 4 km lejpus Sabiles Abavas senlejas dabas parka teritorijā. Ūdens plūst pa dolomīta kāplēm, veidojot 35 metrus platu un ap 1 metru augstu kritumu. Lejpus rumbas upes labajā krastā neliela atteka, kas veido Čigānu salu jeb Sniķera kalvu.

Abavas rumbas apkārtne ir apmeklēta atpūtas vieta. Kopš 2008. gada uzturēšanas un labiekārtošanas darbus ūdenskritumā un tā apkārtnē veic SIA «Abavas rumba», kas par teritorijas apmeklēšanu iekasē nelielu samaksu.
lv.wikipedia.org


Augstums: Par šī ūdenskrituma augstumu vienprātības nav. Tā augstums esot 0,5 m, taču ap 7 m garā posmā ūdenskrituma augstums esot 1,1 metri. Citi izmērījuši, ka tas ir 2 m augsts.

Platums: 30 - 35 metri - tiek uzskatīts par otru platāko Latvijas ūdenskritumu.

Upe: Abava

Pieejamība: Ļoti viegli, uz ūdenskritumu norāda ceļazīmes

Atrašanās vieta: Talsu rajons, Sabiles novads, Abava ap 4 km lejpus Sabiles tiltam.

Apraksts: Esmu pieredzējis, ka dažs labs ārzemnieks, kad viņu pieved pie šī pusoficiāli pasludinātā “Latvijas otra lielākā ūdenskrituma”, ir acīmredzami vīlies. Tas nav Abavas Rumbas dēļ, jo šis dabas piemineklis ir ļoti skaists. Tā drīzāk ir cilvēku uztveres problēma, jo vairumā zemju ar vārdu “ūdenskritums” saistās pavisam cita izskata piemineklis.

Abavas rumba līdzinās krāšņai krācei - pār ieslīpu Pļaviņu svītas dolomīta kāpli plūst pāri upe, kas parasti ir bagāta ar ūdeni. Pie rumbas jau gadu desmitiem pastāv populāra tūristu apmetne, te notikušas zaļumballes, dažādi citi notikumi. 1990to gadu vidū šķita, ka neorganizētais tūrisms ar atkritumiem un troksni nomāks šīs vietas burvību, taču ūdenskritumam piegulošās teritorijas īpašnieks atkal spēja padarīt to pievilcīgu. Tagad vasarās pie Abavas rumbas bieži redzēsiet ūdenstūristu nometnes, dažādus skolu pasākumus, vai vienkārši - ģimenes izbraukumā.
mapx.map.vgd.gov.lv


Abavas rumba ir otrs platākais Latvijas ūdenskritums un viens no populārākajiem dabas objektiem Latvijā.

Augstums: 1 metrs

Platums: 30 - 35 metri

Ģeoloģiskais apraksts: Pļaviņu svītas dolomīti. Vienas pakāpes ūdenskritums - ieslīps, kāpņveida. Pārkares nav. Zem ūdenskrituma ap 1 metru dziļa bedre.

Stāvoklis ziemā: Liels ūdens caurplūdums. Palu laikā, kad upē ļoti augsts ūdens līmenis, atgādina stāvu krāci.

Vide un pieejamība: Krāšņs, ainavisks dabas objekts jebkurā gadalaikā. Viegli pieejams no Sabiles - Rendas lielceļa.

Pirmās ziņas: Grewingk C. Geologie von Liv- und Kurland mit Inbegriff einiger angrenzenden Gebiete (Dorpat, 1861). Tajā minēts, ka ir ūdenskritums Zabelnfall (Sabiles ūdenskritums).

Citas ziņas: Abavas rumba ir otrs platākais ūdenskritums Latvijā. Taču nereti pārspīlēts rumbas augstums, norādot, ka tas ir 2 vai 2,5, vai pat 3 metri. Jāteic, ka ūdenskritums nav kļuvis manāmi zemāks laika gaitā - pat visvecākajos, vairāk nekā simts gadus senos, fotoattēlos tas izskatās apmēram tikpat augsts kā mūsdienās.

Upe kļūst dziļāka 220 metrus lejpus rumbas, 100 metrus no Rumbkalnu mājām Abavā atrodas īpatnēja vieta - tāds kā ezers, saukts par Plateni: tas ir 90 līdz 110 metrus plats, 150 metrus garš, līdz 6,4 metrus dziļš upes posms (1992. gada mērījumi). Domājams, tā ir visdziļākā vieta Abavā.

Pie Abavas labā krasta izveidojusies maza atteka, kas apmetot nelielu loku, veido Čigānu salu jeb Sniķera kalvu. Interesanti, ka pazīstamais vietvārdu pētnieks Juris Plāķis grāmatā Latvijas vietu vārdi un latviešu pavārdi (1936) minējis Sniķerrumbu, kas, domājams, ir kādreiz lietots vietējs Abavas rumbas nosaukums. Tā atrodas pie Sniķera kalvas, bet Abavas kreisajā krastā ir Sniķeru mājas. Turpat minēta arī mežķiņrumb, kas varētu būt kāda cita straujtece lejpus Abavas rumbas. Taču par Mežķiņrumbu varētu būt nodēvēta arī krāce Kaķu rumba, kas atrodas Abavā pie Sventes, ap 1,5 km lejpus Abavas rumbas.

Lejpus Abavas rumbas upē ir strauja vieta - Lašu brasls. K.Vētras ceļvedī Abavas krastos (1959) tas raksturots šādi: "Šī krāce ir bīstama koku pludinātājiem un braucējiem mazlaiviņās." Un tā patiešām ir. Upes labajā krastā pie Lašu brasla novietots piemiņas akmens ar uzrakstu: "Draugi zuda skumīgā miglā, upes līkumu līkumos." Tas veltīts 1969.gada pavasara palos (uz akmens gan 1978. gada 31. marts) noslīkušajiem ūdenstūristiem.

Jau 19. gadsimta beigās no Sabiles līdz rumbai (augšpus ūdenskritumam) kursējis mazs tvaikonītis Puck, kas "pa vasaras laiku zaļumu viesus izvadā uz šo saliņu" [domāta Čigānu sala] (žurnāls Austrums, 1894).

Abavas rumba ir ļoti skaista vieta, tāpēc daudz fotografēta, pārsvarā no labā krasta, un tās attēli bieži publicēti dažādos preses izdevumos un tūrisma ceļvežos. Sevišķa uzmanība rumbai pievērsta 1936. gada jūnijā, kad to apmeklējis Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, un daudzās avīzēs tūlīt pat bija skatāmi fotoattēli, piemēram, ar parakstu "Tautas Vadonis pie Abavas rumbas".

(Aprakstam izmantota informācija no Grīnbergs A. Latvijas ūdenskritumi un krāces. // Trīsdesmit seši. - 2011.g.)
www.abavasrumba.lv

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21